18 czerwca 2019

Równe – port lotniczy Wołynia

Kiedy mówimy o dużych ośrodkach miejskich w zachodniej Ukrainie, na myśl przychodzi nam głównie Lwów. Tymczasem 140 kilometrów od granicy Polski, na trasie Warszawa-Kijów znajduje się 250-tysięczne miasto Równe. Miasto, jako główny węzeł komunikacyjny na Wołyniu, od wielu lat posiada lotnisko komunikacyjne. Jego początki sięgają II Wojny Światowej, kiedy to powstało z myślą o samolotach transportowych wojsk niemieckich. Zbudowany został m.in betonowy pas startowy o długości ponad 600m. Największe zmiany zaszły na lotnisku w roku 1977. Wybudowano wtedy terminal, drogę kołowania, a także pas startowy o długości ponad 2600m na kierunku 11/29, z myślą o ciężkich transportowych samolotach Ił-76. Infrastruktura ta jest użytkowana do dnia dzisiejszego. W tym roku zakończy się modernizacja krawędzi dróg kołowania. Na początku lat 80-tych lotnisko przeżywało swój rozkwit. Trudno w to uwierzyć, ale wykonywano tu wtedy nawet do 100 operacji dziennie. Większość ruchu obsługiwały samoloty An-2 latające w trudno dostępne rejony bez dobrej infrastruktury drogowej, wożąc ludzi i wszelkiego rodzaju zaopatrzenie. Oprócz nich regularnie pojawiały się także samoloty odrzutowe takie jak Jak-40, Jak-42, Tu-134 czy nawet Tu-154.

Zmiany przyszły po rozpadzie ZSRR. Ukraina zderzyła się z gospodarką wolnorynkową, a podróże lotnicze stały się mniej dostępne. Nawet Lwów, znajdujący się około 200 kilometrów od Równego i będący znacznie większym miastem borykał się z dużym spadkiem liczby operacji lotniczych. Podroż samolotem stała się zbyt droga, a jedynym realnym połączeniem regularnym dla Równego stał się Kijów. Niestety i ta trasa nie wytrzymała nowych realiów. Równe pozostało bez żadnego połączenia regularnego. Stan ten z przerwami utrzymuje się do dziś. Obecnie jedynym stałym bywalcem portu jest McDonnell Douglas MD83 w barwach ukraińskich, czarterowych linii lotniczych Bravo Airways lub Bukovyna Airlines wożący raz w tygodniu turystów do Sharm el Sheikh w Egipcie. Co ciekawe, duża część pasażerów przyjeżdża aż z Białorusi, co pokazuje jak duży obszar oddziaływania może mieć lotnisko i jak potrzebne jest regularne połączenie do hubu dużej linii lotniczej. Od 2017 roku mówi się o możliwości rozpoczęcia operacji w Równym przez Polskie Linie Lotnicze LOT na trasie do Warszawy, a także w późniejszym okresie do Lublina czy Wrocławia. Mówi się również o liniach niskokosztowych jak Wizzair, Ryanair, czy ukraiński SkyUp. Trzeba pamiętać, że według statystyk w Polsce mieszka i pracuje w tej chwili prawie 3 miliony Ukraińców. To olbrzymi potencjał.

Co ciekawe, przy porcie lotniczym swoją bazę ma ukraiński przewoźnik transportowy AeroVis, będący jedną z najstarszych i uznanych linii cargo na Ukrainie. Linie AeroVis zostały założone w 2003 roku i obecnie posiadają flotę składającą się z pięciu samolotów Antonow An-12. W Równym obecnie zbazowany jest również Antonow An-26 należący do przewoźnika Eleron. Firma ta, podobnie jak Aerovis, ma zajmować się transportem ładunków. W chwili obecnej flota Eleron składa się z dwóch samolotów, lecz ma się wkrótce powiększyć o kolejną maszynę An-26. Pierwszy An-26 przewoźnika jest niezwykle ciekawym egzemplarzem z powodu występu w znanym filmie „Niezniszczalni 3”. Na jego pokładzie znajdowali się m. in. Sylvester Stallone czy Jason Statham

Lotnisko w Równym leży w regionie o dużym potencjale. Niestety na przeszkodzie jego wykorzystania stoją w tej chwili przede wszystkim braki w wyposażeniu lotniska, na które trudno uzyskać odpowiednie środki. Aby możliwe były operacje całoroczne lotnisko potrzebuje choćby wozu do odladzania. Brakuje również agregatów GPU czy wozu straży pożarnej o odpowiednim standardzie. Konieczny jest również remont drogi kołowania. Te inwestycje wymagają pokaźnych nakładów, o które nie jest łatwo z budżetu centralnego, a tym bardziej samorządowego.

Ukraina to duży kraj, z olbrzymim potencjałem jeśli chodzi o podróże lotnicze. Wydaje się, że kwestią czasu jest kiedy duża linia lotnicza zdecyduje się na regularne operacje. Aby jednak to się stało, konieczne są znaczne inwestycje. Czas pokaże jak szybko władze ukraińskie zrozumieją jak istotnym elementem dla rozwoju ekonomicznego regionu jest posiadanie lotniska z atrakcyjną ofertą siatki połączeń.

Redakcja RD33.net bardzo dziękuje władzom portu lotniczego w Równym za miłe przyjęcie.

JO, MS