18 czerwca 2019

41BLSz Dęblin – Mastery i śmigła z bliska

Pod koniec maja mieliśmy przyjemność po raz kolejny odwiedzić 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Chcieliśmy na własne oczy sprawdzić postępy przy wdrażaniu nowego samolotu szkolenia zaawansowanego na stanie Polskich Sił Powietrznych. Mowa oczywiście o samolocie Alenia Aermacchi M-346 Master, noszącym w Polsce nazwę Bielik.
Pierwsze Bieliki pojawiły się w kraju w 2016 roku, jednak ich odbiór rozpoczął się dopiero w roku 2017. Dostawa tych samolotów to wynik podpisanej w 2014 roku umowy z włoską firmą Alenia Aermacchi. W pierwszej fazie Polska zamówiła 8 egzemplarzy tej maszyny. W 2018 roku zamówiono kolejne 4 samoloty, z opcja na jeszcze 4.
Podczas naszej pierwszej, listopadowej wizyty proces przeszkalania na nowy typ wciąż przechodzili instruktorzy. Tym razem nasze odwiedziny wypadły w wyjątkowym okresie. Swoje pierwsze loty samodzielne wykonywali studenci piątego roku studiów – podchorążowie Dęblińskiej Szkoły Orląt.
Niemniej jednak, Bieliki stanowią tylko cześć wyposażenia 41 BLSz.
W dalszym ciągu, mimo prawie 60 lat od oblotu pierwszego prototypu, w znaczną cześć lotów szkolnych pozostają zaangażowane legendarne już samoloty PZL TS-11 Iskra. Już za kilka lat przejdą one na zasłużona emeryturę, kiedy ich role przejmą całkowicie Bieliki.
Dęblińska Szkoła Orląt szkoli również pilotów śmigłowcowych. W służbie pozostają zasłużone mieleckie PZL Mi-2, na których wyszkoliły się już cale pokolenia pilotów. Do dyspozycji są również śmigłowce PZL SW4 „Puszczyk” oraz Guimbal Cabri. W trakcie dnia wykonywały one typowe loty po kręgu oraz ćwiczyły bardzo efektowne lądowania w trybie autorotacji.

Polecamy materiał!

KP, MR, JK, MS.