31 marca 2019

„Queen of the skies” w służbie UPS

„Queen of the skies” czyli Boeing 747 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samolotów na świecie, który niedawno obchodził swoje 50-te urodziny. Wielkość, cztery silniki i charakterystyczny garb sprawiają, że popularny Jumbo Jet ma na świecie wielu fanów. Do Polski samoloty tego typu przylatywały głównie czarterowo. Najczęściej pojawiał się w Warszawie przywożąc pielgrzymów z Izraela lub jednorazowo transportując duże ładunki. 9 października 2018 roku, Boeinga 747 na swoje regularne połączenie towarowe do Warszawy wprowadziła amerykańska firma United Parcel Service – UPS, zastępując tym samym dotychczasową maszynę – samolot McDonnell Douglas MD-11F.

UPS w swojej flocie posiada 23 towarowe Boeingi 747 w wersjach -400 oraz -8F. Klasyczne, transportowe wersje -400 dzielą się na wersje F, które od początku były przeznaczone wyłącznie do transportu ładunku oraz wersje BCF (Boeing Converted Freighter), które na początku swojego żywota przeznaczone były do przewozu pasażerów ale po rezygnacji linii pasażerskich z ich eksploatacji zostały przerobione na wersje transportowe i przejęte przez przewoźników frachtowych zyskując tym samym drugie życie. Różnice wizualne jakie odróżniają wersję F od BCF to między innymi krótszy garb, obecność wrót załadunkowych na dziobie oraz brak linii okien (zaślepione w wersji BCF). Różnice można zauważyć na naszych zdjęciach. Wersja -8F to najnowszy oferowany przez Boeinga model 747, od początku zaprojektowany do wersji towarowej.

Ptaszki niestety ćwierkają, że w piątek 29 marca klasyczny 747 po raz ostatni odwiedził Warszawę. Na stołecznym lotnisku mogliśmy podziwiać wszystkie posiadane przez UPS wersje 747. Najczęściej pojawiała się wersja -400F, lecz dwukrotnie odwiedził nas także 747-8F. Umarła królowa, niech żyje król? Te same ptaszki ćwierkają, że 747 ponownie zostanie zastąpiony czasowo przez uwielbianego w Warszawie MD-11F. Docelowo jednak w przyszłości MD-11 ponownie zostanie zdetronizowany na rzecz królowej – tym razem w wersji B747-8F.

Dzięki uprzejmości UPS Polska, Warsaw Spotters oraz Lotniska Chopina pod koniec operowania Boeinga 747-400 UPS mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska obsłudze Jumbo Jeta w Warszawie. Zdjęcia zrobione podczas okresu kiedy klasyczny B747 UPS operował w Warszawie oraz z wcześniej wspomnianego wydarzenia można obejrzeć poniżej. Zapraszamy!

MS


error: Zakaz kopiowania !!
%d bloggers like this: