13 sierpnia 2018

Mazury Airshow 2018

W tym roku mazurskie pokazy lotnicze obchodzą swoje dwudziestolecie. Tegoroczna edycja miała miejsce w weekend 4-5 sierpnia. Mazury Airshow to niezwykłe pokazy lotnicze, gdzie z brzegu widzowie podziwiać mogą statki powietrzne latające nad jeziorem Niegocin. Pokazy podzielone są między dwa miejsca. Między plażę w Giżycku, gdzie odbywa się główna część pokazów w powietrzu oraz lotnisko Kętrzyn Wilamowo, gdzie wszystkie statki powietrzne stacjonują.

Consolidated PBY5A Catalina

Niezaprzeczalnie największą gwiazdą tegorocznej, jubileuszowej edycji był samolot Consolidated PBY5A Catalina, który przybył na Mazury z Wielkiej Brytanii. Jest to największy dotąd zaproszony na pokazy samolot, który wylądował na jeziorze Niegocin. Oprócz tego widzowie mogli podziwiać szereg małych samolotów turystycznych wyposażonych w pływaki dzięki czemu mogły one wylądować na jeziorze i zacumować na miejskiej plaży w Giżycku. W powietrzu swój pokaz zaprezentował Maciej Pospieszyński latający na samolocie Extra 330. Zobaczyć można było również między innymi samoloty Harvard, TS-8 Bies, Yak-18 czy śmigłowiec Eurocopter EC-130.

North American Harvard II
Mil Mi-24

W Giżycku zaprezentowały się także Polskie Siły Powietrzne. Na niebie podziwiać można było transportowy samolot C-130 Hercules oraz śmigłowiec Mi-24. Na wystawie statycznej w Kętrzynie obejrzeć można było natomiast samolot PZL M-28 Bryza oraz śmigłowiec PZL W-3 Sokół. Niestety z powodu złej pogody na giżyckie niebo nie dotarł Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry.

MS