9 sierpnia 2018

Bucharest International Air Show 2018

Tegoroczny Bucharest International Air Show (BIAS) był jubileuszową, dziesiątą edycją tych największych pokazów lotniczych na terenie Rumunii. BIAS to jednodniowe pokazy, które w tym roku zorganizowane zostały w sobotę 28 lipca. Impreza organizowana jest na drugim lotnisku Bukaresztu w Porcie Lotniczym imienia Aurela Vlaicu w dzielnicy Băneasa.

Głównym uczestnikiem BIAS były Rumuńskie Siły Powietrzne, które zaprezentowały na wystawie statycznej jak i w pokazie dynamicznym takie statki powietrzne jak F-16, C-130 Hercules, C-27J Spartan, IAR-316, IAR-330 czy IAK-52. Niestety z powodu niedawnych katastrof samolotów MiG-21 i IAR-99 Soim obu samolotów zabrakło na bukaresztańskim niebie. Pierwszy z nich był jednak wyeksponowany na wystawie statycznej. Bogaty pogram zaoferował również Aeroklub Rumunii pokazując miedzy innymi samoloty An-2, PZL-104 Wilga, Tecnam P2006T, Zlin 50 i 526. Sporą ciekawostką był także śmigłowiec Kamov Ka-26 pilotowany przez Valera Novaca oraz przelot samolotu Boeing 737-700 należącego do linii lotniczej TAROM wraz z zespołem akrobacyjnym Hawks of Romania.

Zagranicznymi uczestnikami BIAS, którzy zaprezentowali się w powietrzu byli Turkish Stars, hiszpański F-18, węgierski JAS-39 Gripen oraz grupa Red Bull ze śmigłowcem Bolkov oraz samolotami B-25, Corsair, Trojan i Alpha Jet. Na wystawie statycznej można było zobaczyć parę amerykańskich myśliwców F-15, greckiego Mirage 2000 czy samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry – AWACS. Polskie Siły Powietrzne reprezentowane były przez grupę akrobacyjną Biało-Czerwone Iskry.

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć z tegorocznej edycji BIAS!

MS