NATO Tiger Meet 2018

W dniach od 14 do 25 maja 2018 roku, na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach odbyło się szkolenie NATO Tiger Meet 2018. W ćwiczeniach uczestniczyły siły powietrzne państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. W NTM udział biorą statki powietrzne jednostek spod znaku tygrysa lub pumy. Podczas każdej edycji NTM wszystkie jednostki biorące w nich udział przygotowują swoje maszyny malując lub obklejając je w okazjonalne tygrysie akcenty. W ramach tegorocznych ćwiczeń do poznańskich Krzesin przyleciały eskadry z różnych, europejskich krajów.

Oprócz naszych zobaczyć mogliśmy F-16 również z Grecji, Belgii i Holandii. Francuska Marynarka Wojenna przysłała myśliwce Dassault Rafale M. Ponadto na NTM18 zameldowały się Gripeny z Czech i Węgier, Eurofightery z Niemiec, Włoch i Hiszpanii, hiszpańskie F-18, a także niemieckie Tornado oraz austriackie Saaby 105. W tym roku na szkoleniu byli obecni również Szwajcarzy na samolotach F-18 Hornet. NTM to nie tylko samoloty ale także śmigłowce. W polskiej edycji szkolenia uczestniczyły czeskie Mi-24, włoskie Agusty 212, francuskie Gazelle oraz brytyjskie Pumy i Merliny.

NTM18 to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. W manewrach wzięło udział około 2 tysięcy żołnierzy. W ramach szkolenia uczestniczące w nich formacje wykonały 8 zintegrowanych operacji powietrznych (COMAO) oraz blisko 50 misji szkoleniowych. W ćwiczeniu oprócz Krzesin brały również udział bazy lotnicze w Powidzu, Mirosławcu, Świdwinie, Malborku a także cywilne lotnisko Poznań-Ławica. W przebiegu ćwiczeń Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wspierana była przez natowski Boeing E-3 Sentry znany powszechnie jako AWACS.

W ćwiczeniach najlepsza okazała się ekipa holenderska. W plebiscycie na najlepsze malowanie zwyciężyli Niemcy z Eurofighterem nazwanym „Ghost Tiger”


error: Zakaz kopiowania !!
%d bloggers like this: