12 września 2017

B-17G Aluminum Overcast

Pokazy lotnicze w Oshkosh to nie tylko okazja do podziwiania różnorodnych maszyn w powietrzu i na ziemi. Tak jak na innych pokazach, w których biorą udział szeroko rozumiane warbirdy tak i tutaj widzowie mogą zafundować sobie przyjemność lotu wybraną maszyną. W tym roku do lotów widokowych z udziałem publiczności udostępnione były m.in. Ford Tri-Motor, P-51 Mustang oraz chyba najbardziej znany samolot należący do EAA, czyli Boeing B-17G Flying Fortress nazwany Aluminum Overcast, czyli w bardzo swobodnym tłumaczeniu Aluminiowa Chmura.

Samolot dostarczony został do formacji US Army Air Corps w dniu 18 maja 1945 roku, a więc „trochę” za późno, aby wziąć udział w wojnie w Europie. Po wielu przygodach samolot został zakupiony przez EAA w maju 1979 roku i poddany renowacji, która trwała ponad 10 lat. W ramach odbudowy samolotu udało się odrestaurować kompletne wnętrze ze stanowiskami strzelców, przedziałem radiooperatora, strzelca ogonowego i nawigatora/bombardiera w dziobie samolotu. Tam gdzie było to możliwe skorzystano z oryginalnych części co pozwoliło na przywrócenie maszynie stanu, który w 95% odzwierciedla ten, w którym samolot opuścił linię produkcyjną w 1945 roku. Warte odnotowania jest, że samolot wyposażony jest w oryginalny celownik bombardierski Norden. Samolot nosi barwy bombowca B-17G (o numerze seryjnym 42-102516, należącego do 398. Grupy Bombowej), zestrzelonego nad Francją w kwietniu 1944 roku.

Obecnie Aluminum Overcast jest jednym z 10 samolotów tego typu utrzymywanych w stanie lotnym i jednym z 48, którym udało się przetrwać w stanie kompletnym do naszych czasów.

Kilka słów o samym locie.

Przelot trwa ok 30 minut + kołowanie. Samolot zabiera siedmiu pasażerów i trzech członków załogi. W czasie lotu można przemieszczać się po samolocie do czego zachęca sama załoga. Wszystkie stanowiska poza tymi należącymi do tylnego i dolnego strzelca są dostępne. Wycieczka po samolocie, a zwłaszcza przejście po kładce w komorze bombowej dostarczają niezapomnianych wrażeń, a widoku z przeszklonego dziobu bombowca nie można porównać z niczym innym. No może z widokiem z dziobu Iła-76 lub Tu-134, ale to jeszcze przed nami 😉

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z lotu tą wyjątkową maszyną.

MK

error: Zakaz kopiowania !!
%d bloggers like this: