6 września 2017

EAA Airventure – Oshkosh 2017

Jak co roku pod koniec lipca, małe miasteczko Oshkosh w stanie Wisconsin ożywa za sprawą wyjątkowych pokazów lotniczych EAA Airventure. Bez wątpienia imprezę tę można nazwać jedyną w swoim rodzaju – pokazy trwają tydzień, odwiedza je ponad pół miliona widzów i zazwyczaj bierze w nich udział ponad 10 000 samolotów od warbirdów, przez ultralighty, aż po samoloty odrzutowe i business jety. Można powiedzieć, że Airventure to taki Festiwal Woodstock, ale dla miłośników lotnictwa.

W tym roku wyjątkowych wydarzeń było jeszcze więcej. Po raz pierwszy w pokazach wziął udział zespół akrobacyjny Lotnictwa Marynarki Stanów Zjednoczonych Blue Angels, a 70. Rocznica utworzenia USAF i 75. rocznica powstania Ósmej Armii Powietrznej były doskonałymi okazjami do podziwania w powietrzu wyjątkowych formacji złożonych z samolotów z różnych epok. W pokazach w powietrzu wzięły udział między innymi jedyne dwa lotne bombowce B-29 Superfortress, samoloty B-25 Mitchell, oraz najnowocześniejsze maszyny takie jak Northrop B-2 Spirit i Lockheed Martin F-35 Lightning II, który prezentował się we wspólnych przelotach z myśliwcem Mustang i dwoma samolotami szturmowymi A-10 Thunderbolt II.

Jedno jest pewne – dwa dni, które spędziłem na lotnisku w Oshkosh to stanowczo za mało na tę imprezę, zarówno jeśli chodzi o pokazy w powietrzu jak i ogromną część statyczną.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

MK

error: Zakaz kopiowania !!
%d bloggers like this: