13 czerwca 2017

ZA Orlik – rozmowa z liderem

Podczas naszej majowej wizyty w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego mieliśmy przyjemność przeprowadzić krótką rozmowę z  liderem Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”, majorem Dariuszem Stachurskim. Zapraszamy do lektury.

RD33: Na co zwracasz szczególną uwagę jako lider zespołu podczas przygotowania zespołu do pokazów?

major Dariusz Stachurski: Poza szczególnym rodzajem techniki pilotowania, który każdy z pilotów nabył wykonując treningi, szczególnie ważne są czynniki psychofizyczne. Wszyscy muszą być w dobrej kondycji przed rozpoczęciem lotu pokazowego. Żeby to osiągnąć zawsze przed samym lotem spotykamy się, zamykamy w pomieszczeniu i przeprowadzamy briefing, na którym omawiamy pokrótce najważniejsze elementy lotu. Pomimo, że większość z poruszanych przy tym zagadnień jest oczywista to są jednak takie, które wymagają doprecyzowania, ja muszę upewnić się, że podczas pokazu każdy pilot doskonale wie co ma do zrobienia. W tym całym briefingu chodzi też o to, aby odciąć się od wszystkiego co nie jest związane stricte z pokazem i pracą jaką każdy z pilotów musi wykonać. Co więcej, dzięki temu briefingowi możemy sprawdzić jak czujemy się w danej chwili i czy jesteśmy gotowi do wykonania lotu który wymaga wzajemnego zaufania.

major Dariusz Stachurski

RD33: Jak wygląda pokaz w 2017 roku, czy zostały wprowadzone zmiany w porównaniu do lat poprzednich? Na ile samolotów latacie? Czy do zespołu dołączyły nowe osoby?

DS: Pokaz w 2017 roku składa się z podobnych elementów jak w latach poprzednich. Postawiliśmy na precyzyjne ich wykonanie. 7 samolotów startuje wspólnie po to by pokazać kilka formacji, a następnie podzielić się na mniejsze grupy w celu zaprezentowania efektownych mijanek oraz rozpuszczeń. Solista natomiast prezentuje właściwości pilotażowe samolotu, no i oczywiście własne umiejętności.

Rozpoczęliśmy w tym roku szkolenie por. Jakuba Krycha. Jeszcze za wcześnie żeby mówić kiedy będzie on gotowy do pokazu w składzie zespołu, ale z naszych doświadczeń wynika że szkolenie takie zajmie około roku, na co oczywiście ma wpływ wiele czynników.

Zespół Akrobacyjny „Orlik”

RD33: Jak długo trwa i jak wygląda szkolenie „nowego” pilota zespołu?

DS: Jak wcześniej wspomniałem szkolenie takie trwa około roku. Najpierw jest okres przygotowań „naziemnych”, a później przychodzi czas na loty. Są to trudne loty, a podczas nich trzeba przełamać w sobie kilka barier, którym niekiedy towarzyszy poczucie lęku. Są to więc loty z instruktorami – pilotami zespołu bądź pilotami, którzy maja doświadczenie w lataniu „pokazowym” i ich rolą jest właściwie ukształtować kandydata na pilota zespołu.

Szkolenie na pilota zespołu rozpoczyna się po uzyskaniu 2 klasy pilota wojskowego, minimalnego nalotu życiowego na samolotach wojskowych 750 godzin i po zaakceptowaniu kandydata przez pozostałych członków grupy. Dopiero po spełnieniu powyższych warunków można zasiąść za sterami Orlika, aby rozpocząć szkolenie do latania pokazowego. Ilość lotów przygotowujących i treningowych w składzie zespołu do otrzymania uprawnień pilota Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” szacuję na około 60, a ich dokładna liczba zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji kandydata.

RD33: Czy na etapie szkolenia podchorążych widać, że ktoś ma dryg do akrobacji i kiedyś zasili Wasze szeregi?

DS: Na pierwszym etapie trudno jest to stwierdzić, ale kiedy wylatamy z podchorążym około 100-150 godzin można zaobserwować predyspozycje do latania zespołowego.

Zespół Akrobacyjny „Orlik”

RD33: Czy jest jakaś figura, która jeszcze nie została wdrożona do planu pokazu, a która Waszym zdaniem powinna się znaleźć w wiązance?

DS: Pracujemy nad przygotowaniem beczek w składzie formacji i elementów lotu odwróconego. Szukamy sposobu jak na tym trudnym w pilotażu samolocie jakim jest Orlik wykonać takie elementy w bezpieczny i zarazem widowiskowy sposób.

RD33: Czy możliwości samolotu PZL-130 Orlik pozwalają na wprowadzenie figury znanej jako ślizg na ogon?

DS: Konstrukcja samolotu nie pozwala na wykonanie takiej figury. Każdy samolot ma ograniczenia których przekraczać nie wolno …tym bardziej na pokazie lotniczym kiedy w pobliżu są widzowie. Zawsze za cel stawiamy sobie, aby każdy kto przyszedł zobaczyć akrobacje lotniczą czuł się komfortowo i bezpiecznie.

RD33: Która figura jest z Waszego punktu widzenia – najładniejsza/najłatwiejsza, a która jest trudna w wykonaniu?

DS: Czasem śmiejemy się, że to co ma dużo tragizmu w powietrzu to z ziemi wygląda kiepsko, a rzeczy proste podobają się najbardziej. To oczywiście w formie żartu, choć jest w tym trochę prawdy. Staramy się przygotować program pokazu i trenować tak długo, aby każda z figur była łatwa do wykonania z punktu widzenia pilota, który ją prezentuje. Choć nigdy nie zapominamy o tym, że odstępy pomiędzy samolotami są bardzo małe, a odległość od ziemi niewielka. Do tego prędkości samolotów są duże. Czasu reakcji pilotów na zaistniałe sytuacje podczas całego pokazu nie liczy się w sekundach, lecz w ich ułamkach. Nie bagatelizujemy zatem żadnej figury. Skupienie i precyzja są priorytetem. Tak wiec wszystkie figury, aby wyglądały ładnie muszą być wykonane z zegarmistrzowska precyzją.

Zespół Akrobacyjny „Orlik”

RD33: Jaka jest Twoja ulubiona historia, która zapadła Ci w pamięć i lubisz do niej wracać, biorąc pod uwagę czas spędzony w zespole?

DS: Bardzo lubię czas kiedy szkoliłem się do zespołu, a później latałem jako ‘slot’ czyli pilot wewnątrz formacji. Były to lata 2001-2003. Od 2004 roku jestem prowadzącym formacji, tzw. liderem. Pamiętam sytuacje, o której już kilkakrotnie wspominałem udzielając wywiadu, jak to podczas jednego z pierwszych moich lotów pokazowych na pozycji prowadzącego wsiadł ze mną do samolotu doświadczony pilot, pułkownik nadzorujący nasze pokazy na Litwie. Po wylądowaniu Panu pułkownikowi popłynęły z oczu łzy wzruszenia, kiedy zobaczył ogromną rzesze ludzi bijących brawo w podziękowaniu za pokaz. Wtedy on powiedział, że służył ponad 20 lat w lotnictwie wykonując zadania gdzieś wysoko i daleko od osób postronnych i nie spodziewał się, że ludzie mogą okazywać taką wdzięczność dla pilotów. Wtedy zdałem sobie sprawę, że to całe latanie pokazowe, do którego już wtedy przywykłem i było dla mnie chlebem powszednim, jest czymś szczególnym dla miłośników lotnictwa i z pewnością na zawsze takie pozostanie. Dziś, pomimo, że jest to mój już 17 sezon latania w Zespole Akrobacyjnym „Orlik”, wciąż czuję jak ważne jest to zadanie dla mnie i ile radości przynosi to widzom, miłośnikom lotnictwa. To nasza wspólna pasja.

RD33: Czy planujecie jakieś okolicznościowe malowanie na Orliku, np. nawiązujące do polskich dywizjonów z Bitwy o Anglię. Czy może jakieś specjalne malowanie samolotu np. solisty?

DS: Niedawno zrodził się taki projekt. W przyszłym roku będziemy świętować 100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego, 25 lat samolotu orlik w służbie Polskich Sił Powietrznych i 20 lat Zespołu Orlik. Za wcześnie jeszcze żeby zdradzać szczegóły, ale może w przyszłym roku podczas pokazów lotniczych w Radomiu będziemy mieli okazje przedstawić coś interesującego w tej materii.

RD33: Serdecznie dziękujemy za rozmowę, i do zobaczenia na pokazach.

DS: Również dziękuję, do zobaczenia.

Zespół Akrobacyjny „Orlik”

Rozmawiali: Jakub Tomczyk i Maciej Ramos.

Zdjęcia: Kamil Paradowski @Święto 23BLT 03.06.2017, Maciej Ramos.

 

1 komentarz

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania !!
%d bloggers like this:

She just wants to sleep. 210-260 pdf The plane lasted two hours later, waiting for the luggage time dragged 70-483 questions and answers pdf too 300-135 design pdf long. The airport shuttle bus also missed the moment, the bus as early 70-532 tutorial as an 200-310 tutorial hour ago already drove away. So, they have to wait for 70-532 tutorial a taxi now. She 200-310 tutorial stood in the waiting line, slim body due to the weight of the 70-483 questions and answers pdf laptop tilted to 400-101 questions and answers pdf one side. John talked about interest rates and SY0-401 pdf new ideas for adjusting business partners, but she only thought of one thing it is Friday night at ten thirty, I want to wear pajamas, 70-483 questions and answers pdf the United States and the United States to sleep. A yellow taxi endless stream passing her eyes. These cars are similar in color 210-260 pdf 200-310 tutorial and shape, reminding her of 210-260 pdf insects. She remembered her when he SY0-401 pdf was a 300-135 design pdf child in 400-101 questions and answers pdf the mountains. When 400-101 questions and answers pdf 300-135 design pdf 400-101 questions and answers pdf she and her brother spotted a broken badger or kicked a 300-135 design pdf red 70-483 questions and answers pdf ant 70-483 questions and answers pdf nest, she saw a large group of limbs and hands and feet 70-532 tutorial wet wriggling on the 70-483 questions and answers pdf ground. This chilling 210-260 pdf feeling made her shiver. A taxi speeding over, with a sharp brake sound abrupt halt. Tami SY0-401 pdf Joan Kefas dragged forward. Driver press the trunk lock, but people did not move in 300-320 exam topics the car. John was upset that they had to get their luggage on 70-483 questions and answers pdf 400-101 questions and answers pdf board. He is used to having others help him with these SY0-401 pdf things. Tami Joan does not matter. Until now, she 70-483 questions and answers pdf occasionally will be surprised, I actually have a secretary, help her typing and file 400-101 questions and answers pdf management. She 400-101 questions and answers pdf 70-532 tutorial threw the suitcase onto the car, closed the trunk lid, and got into the 210-260 pdf car. John followed suit. 400-101 questions and answers pdf He 70-483 questions and answers pdf shut 210-260 pdf the 70-532 tutorial door heavily, 70-532 tutorial wiping his fat cheeks and his 210-260 pdf bare forehead as hard as he had done with his luggage. First to East 72nd Street. 210-260 pdf John murmured to the 300-320 exam topics 300-135 design pdf driver through the 200-310 tutorial bulkhead. Then go to Upper West Side, Tami Joan added. 300-320 exam topics 400-101 questions and answers pdf Block the SY0-401 pdf plexiglass partition 300-320 exam topics between 200-310 tutorial the front and rear 400-101 questions and answers pdf seats covered 70-532 tutorial with scratches, 200-310 tutorial she could hardly see the driver. 70-532 tutorial Taxi arrows rushed off the road and quickly SY0-401 pdf ran up the 300-135 design pdf highway to Manhattan. Look, John said. Thats why people are everywhere today. He pointed to a billboard that read Welcome to 300-320 exam topics the 300-135 design pdf United Nations Peace Conference. This place is really messy. Lyme does not like the mess 300-135 design pdf when cleaning the room. He does not like the kind of 210-260 pdf chaos and roar, can 300-320 exam topics not stand the harsh vacuum cleaner - 210-260 pdf he found himself 300-320 exam topics particularly annoyed that stuff. 300-135 design pdf He was satisfied with it, SY0-401 pdf satisfied with what it 300-320 exam topics is now. This room, which 300-320 exam topics 200-310 tutorial he calls the office, is located on the second floor of this gothic, Upper West Side apartment overlooking the Central Park. The room was large, twenty by twenty feet square, but almost every inch of space was full of things. Sometimes he 70-532 tutorial closes his eyes and plays a game trying 200-310 tutorial to discern the scent of 210-260 pdf different objects in the room thousands of books and magazines, piles of copy paper, hot TV transistors, dusty light bulbs, Bulletin boards made 400-101 questions and answers pdf of cork, as well as different upholstery materials such as vinyl, hydrogen peroxide and latex. He can distinguish three different brands of Scotch 70-532 tutorial whiskey. And pest guano taste. I do not want to see him and SY0-401 pdf tell him Im very busy. Theres 400-101 questions and answers pdf 200-310 tutorial another young police officer, Ernie Banks, 70-532 tutorial who is the same name as a 300-135 design pdf professional baseball player, right You really should have me clean the room. Every 300-320 exam topics time you wait until 70-532 tutorial someone visits you, SY0-401 pdf 200-310 tutorial you 210-260 pdf will find out how dirty it SY0-401 pdf is here. Visiting God, the word sounds really old, at least in SY0-401 pdf Victorian terms. Far too far .-- So to say, there will be a SY0-401 pdf bad ceremony Dirty What Thomas said is room, but Lyme thinks he also includes himself as an employer. Lymes hair is dark and dense, like a twenty-year-old - though 300-135 design pdf he is twice as old. However, they are entangled in a muddle-headdresses, 210-260 pdf grooming needs to 300-135 design pdf be trimmed. Black beard on his face 70-483 questions and answers pdf 300-320 exam topics has not scratched three days, looks dirty. He often woke up from his SY0-401 pdf sleep because of itchy ears, indicating that the 300-320 exam topics hair there should be repaired. Lymes nails are long, 300-320 exam topics fingernails and 300-320 exam topics toenails are the same the ugly scary SY0-401 pdf pajamas on his body have been worn continuously for a week without a change. His eyes were slender, his eyes dark brown, and his face looked rather pretty - I 70-532 tutorial do not know if it was a big deal or SY0-401 pdf something else, and Blaine 70-483 questions and answers pdf told him more than once. They want 200-310 tutorial to talk to you, continued Thomas. They said it was very important. Well, let them know. You have not seen Leon for nearly a year. Why See 200-310 tutorial him now Did you scare the bird 300-135 design pdf If you scared the 70-532 tutorial bird, beware I was in a hurry with you. Its very important, Lincoln. Very important, I remember what you just said. He 300-135 design pdf 300-135 design pdf had called earlier, I 200-310 tutorial had 70-483 questions and answers pdf a nap, and 70-532 tutorial you were out again. You woke up until six in the morning. 70-483 questions and answers pdf 70-532 tutorial No, he paused. Yes, I SY0-401 pdf woke up very early, but then I fell asleep again and slept well. Did you check your message Thomas said There was no talk of him. 400-101 questions and answers pdf 400-101 questions and answers pdf 200-310 tutorial He said he 300-320 exam topics would It was 200-310 tutorial around 10 oclock. Its just past eleven, and maybe hes temporarily 70-483 questions and answers pdf 200-310 tutorial called out of the emergency room, for a while. What do you want to 70-483 questions and answers pdf 400-101 questions and answers pdf say Did you just 70-483 questions and answers pdf 210-260 pdf call . Maybe 300-135 design pdf he wants to call in, and you just take up 210-260 pdf the 210-260 pdf line. I just What did I say Lyme asked, See youre angry, Im not saying you can not call. You Of course its always possible, I 300-320 exam topics just said he might make a phone call, and you just take the line. No, you mean, this 400-101 questions and answers pdf morning, fucking everything is not pleasing to the eye. You know, theres one thing called call waiting, you can pick up two calls at a time.We should have applied for one.My old friend Leon wants to do.His professional baseball player friend wants Ask them. Ask me now.